Jayetal on post-rock / elekroonika duo Suurbritanniast, väärika ajalooga linnast nimega Winchester. Jayetali liikmed Al ja James  kohtusid õpilastena koolis, kus mängisid indie-punk ansamblis nimega The Ambulance. Nime Jayetal all(nimi tuleneb väidetavalt antiiksest mesopotaamia preestrist, kes esimesena leiutas elektri kasutades vask-dioode ja suurtes kogustes tsitrusmahla) esinevad nad alates 2002 aastast.. Nende esimene stuudioalbum “Where No City Lights” oli üks Hampshire´i oodatumaid väljalaskeid 2007 aastal.Duo kirglikud lived on saanud isegi teatud legendi oreooli ja räägitakse, et neil on vaistu sütitava ja ilusa muusika peale.

 

Jayetal on soojendanud teiste seas selliste legendide esinemisi nagu Gary Numan ja Plaid ning möödunud aastal astusid nad ülesse UK suurimal muusikafestivalil Glastonbury.

 

Eesti Päevaleht on Jayetali kontserti kirjeldanud järgmiselt:

 

“Siinkirjutaja meelest õhtu naelana mõjus hoopis JayetAl, paar noori inglise muusikuid, kes suutsid ühendada ambient’liku techno täpsuse ja kõlalise vastandlikkuse rokkmuusika otsekohese mineku ja hea live-energiaga, tulemuseks massiivsekõlaline kosmoserokk. Midagi kuulamiseks, midagi vaatamiseks, midagi liikumiseks. Meloodiliselt kaikuvad kitarrihuilged põimusid süntesaatorifooniga ning mõjusid väga ekspressiivselt, olgugi tehniliselt lihtsad. Tehniliselt avaldas aga muljet trummari suutlus ühitada enda mäng keeruliste breakbeat-rütmidega fonogrammilt ning anda neile samas elusa esituse kaasakiskuvus. Kõlapilt tervikuna oli mõjuvalt “orkestraalne”, samas selge ning täitis nii füüsilise kui ka ideaalse ruumi täiuslikult”

 

JayetAl esineb laupäeval, 4-ndal augustil.

 

WWW

Soundcloud

 

 

 

Intervjuu

 

1. Alustuseks selline tüüpiline, kuid siiski asjakohane küsimus – kuidas elab muusikamaailm Winchesteris? Ole hea ja kirjelda paari sõnaga hetkeolukorda.Kas pigem eksisteerib loominguline paigalseis või on võimalik ette ennustada millegi uudse ja erilise (taas)tulemist?

Winchesteris on üsna mitmekesine muusikaskene kui arvestada linna suurust. Tegu on väga väikese linnaga, kus on vaid mõningad klubid, kuid enamik muusikasuundi on sellegipoolest esindatud. Meil on lähedastest sõpradest koosnev ringkond, kes kõik on muusikaliselt aktiivsed.Kusjuures paljud meist mängivad ka teistes ansamblites ja tegutsevad erinevates muusikaprojektides ning millega kaasneb natuke keerukam vaba aja ja ruumi leidmine. Mis puudutab kohti, mis presenteerivad elava muusikat, siis need on Suurbritannias jätkuvalt majanduslikes raskustes, et jääda avatuks.

 

2. Nüüd aga korraks minevikku. Kas helikeel, mida Sa just nüüd ja praegu viljeled erineb palju suunitlusest või unistusest, millega oma muusikuteed kunagi alustasid?

Me töötame oma muusikaga sel samal moel, nagu oleme seda alati teinud ja isegi kui instrumendid on aja jooksul muutunud.Me ei ole väga ranged otsustades, et mida kasutada lugude loomises ja mida mitte ning me töötame alati tervikliku tulemuse nimel. JayetAl’i looming saab alati alguse samast kohast, mis väljendab sageli meie ühiseid tunded ja viisi kuidas maailma tajume.

 

3. Maailm on tänasel päeval teadaolevalt üleküllastunud erinevast muusikast – mis on see miski, mis teeb Sinu loomingu eriliseks ses üldises tohuvapohus?

Hoolimata sellest mida maailm meile pakub muusika näol, usume siiski, et et oleme oma kōlapildis siiski piisavalt eristuv ja üritamegi antud rada mööda edasi kōndida. Oleme kooliajast saati koos muusikat mänginud, nii , et meie muusikaline teekond on praeguseks hetkeks üsnagi hästi sünkroonis ning leiame, et koos musitseerida on meeldiv.

 

4. Kui Sinu helilooming oleks toit, siis millise toiduga oleks tegemist?

Puuviljasalat. See on toitev ja värskendav, on valmistatud loomulikest ja värsketest koostisosadest ning seda süües saab keskenduda teatud puuviljadele või nautida kogu tervikut.

 

5. Ja lõpetuseks – kui kuuled sõna “Kukemuru”, siis milline on esimene teema, mis Sulle antud sõnaga seondub? (et asi keerulisem oleks, siis vastus ei olla Kukemuru Ambient :)

Noh, meie eesti keele oskus ei ole üldiselt just väga hea, nii et me ei tunne sõna etimoloogiat! Meie jaoks meenutab sōna kōlapilt mõnda lindude häälitsust inglise keeles, näiteks tuvi või kukke. Ja kui teame seda sõna ikkagi ainult festivali kontekstis, siis manab see meie silmade ette pildid Eesti metsadest.